Aktuality

 • Už žádné krávy na moři. Nový Zéland zakáže lodní přepravu zvířat
  Nový Zéland oznámil, že zakáže lodní přepravu krav a jiných zemědělských zvířat. Důvodem je to, že se země chce zaměřit na to, aby zvířata měla dobré životní podmínky a nechce je vystavovat zbytečným stresovým situacím jako je přeprava po moři.
 • Stoupá poptávka po přepravních paletách. Jejich ceny jdou rapidně nahoru
  Nenápadné dřevěné palety pro přepravu zboží si získávají stále více pozornosti. Kvůli zvýšené poptávce jich začíná být nedostatek. Jejich výrobci se tak mohou radovat, zákazníci pravděpodobně pocítí radosti méně. Za palety si totiž připlatí.
 • Rakety do vesmíru budou možná na jaderný pohon, pomůže i Bezosova firma
  Americká agentura DARPA uzavřela kontrakty se společnostmi General Atomics, Lockheed Martin a Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose na výrobu kosmických raket na jaderný pohon. Cílem těchto společností bude navrhnout pohonné systémy a koncepci kosmických lodí pro možnou cestu na oběžnou dráhu planety Země kolem roku 2025.
 • Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom
  Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky zmizet. Jako jeden z argumentů zaznívá, že to pomůže hospodářskému růstu v případě krize. „Zrušit hotovost bude strašně nepopulární, takže takové opatření bych čekal brzy po volbách, aby se na to do dalších zapomnělo,“ říká pro iDNES.cz ekonom Tomáš Havránek.
 • Výprodej nemovitostí? Firmy se jich zbavují ve velkém kvůli covidovým ztrátám
  Korporace napříč Evropou, Afrikou a Blízkým východem rozprodávají své nemovitosti rekordním tempem. Během loňského roku se v rámci těchto regionů prodaly budovy v souhrnné hodnotě 27 miliard eur (přes 700 miliard Kč), vyplývá z dat poradenské společnosti JLL. Více než třetinu tvořily kanceláře.
 • Deskovkám se během pandemie daří. Francouzská firma skupuje ty nejoblíbenější
  Společenské deskové hry mají bezpochyby velkou základnu fanoušků a během pandemie krátí mnohým dlouhou chvíli. Nenápadná francouzská společnost Asmodee proto začala budovat monopol v tomto odvětví a od roku 2007 skoupila jedny z nejpopulárnějších her na trhu.
 • Řidiči Amazonu jsou pod drobnohledem. Na jejich flákání dohlíží kamery
  Společnost Amazon začala do svých dodávek instalovat kamery s umělou inteligencí. Ty mají sledovat řidiče a upozorňovat na jejich chyby. Jenže řidiči se bouří a podle nich takové jednání a nepřetržitý dohled způsobí spíše potíže.
 • Vyšší zdanění bohatých svět po pandemii nespasí, tvrdí laureát Nobelovy ceny
  Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton kritizuje případné zdanění bohatých osob jako cestu z koronavirové krize. Podle něj jde o velmi špatný způsob, jak by se v budoucnu mohly splatit dluhy, které za poslední rok u většiny států po celém světě rapidně stouply.
 • Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu
  I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými podmínkami. Kvůli problematickému přeshraničnímu styku se s potížemi potýkají především exportéři, zejména u vývozu do unijních zemí. Londýn navíc může přijít o titul předního evropského finančního centra.
 • Restaurace si sáhly na dno. Pandemie jim ukázala nové cesty prodeje
  Pandemie od základů proměnila gastronomický byznys. Restaurace si musely zvyknout na jinou strukturu tržeb, nové marže i odlišnou poptávku po pokrmech ze strany zákazníků. A už je zřejmé, že některé novinky přetrvají i po znovuotevření.
 • Pro Němce není vůz člen rodiny, cenu vidí reálněji, říká šéfka AAA Auto
  Západ chápe auto jako spotřební věc. Ne jako dalšího člena rodiny, což přetrvává v Česku a zbytku střední Evropy. Aktuální projekt majitele největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto na tom hodlá založit novou službu Driverama. Zákazníci si v Německu a dalších zemích západní Evropy budou ojeté vozy vykupovat online a předávat v pobočkách na parkovištích nákupních center.
 • Turecko zakázalo platby kryptoměnami, jejich cena i kvůli tomu klesá
  Turecká centrální banka se rozhodla zakázat kryptoměny při platbách, protože je podle jejího názoru doprovází vysoké riziko. Banka v pátek uvedla, že tržní hodnota kryptoměn je nestabilní a transakce neodvolatelné, krom toho se kryptoměny využívají i při nelegálních obchodech. Cena kryptoměny bitcoin v reakci na oznámení klesla o více než čtyři procenta.
 • Nový Zéland chystá unikátní zákon. Banky mají referovat o dopadech na klima
  Jako první země na světě chce Nový Zéland přijmout zákon, který donutí tamní finanční společnosti podávat pravidelné zprávy o důsledcích změn klimatu na jejich podnikání. Ruku v ruce s tím by dotčené firmy rovněž musely informovat o dopadech svých investic na životní prostředí. Novozélandská vláda si od navrhované legislativy slibuje uhlíkovou neutralitu.
 • Státní dluh vzrostl o 370 miliard korun na 2,42 bilionu. Důvodem je ‚bezprecedentní emise‘ dluhopisů
  Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh 226 121 korun.
 • Co se v Česku zlepší za evropské peníze? Plán obnovy neříká, kam se země posune, kritizuje senátor
  Unijní fond obnovy má umožnit členským zemím Evropské unie postavit na nohy ekonomiky postižené koronavirem a Česko z něj bude moci čerpat až 191 miliard korun. „Základní problém je, že nemůžeme vyjít vstříc všem,“ upozorňuje náměstkyně Silvana Jirotková.
 • Státní dluh enormně roste. Každý Čech dluží za letošek dalších 35 tisíc
  Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu.
 • Vykostěné exekuce. Část menších sporů se zastaví, uleví se penzistům
  Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala o novele exekučního řádu. Od novely s téměř padesáti pozměňovacími návrhy si někteří zákonodárci a odborníci slibovali výrazné změny. Jenže odhlasovaný výsledek je jen malým posunem od současného stavu, shodují se šéfové klubů politických stran po hlasování. Naděje upínají k Senátu.
 • Ve sporu o reklamu v pražské dopravě to vře. DPP a Rencar se osočují ze lži
  Společnost Rencar, která se soudí s pražským dopravním podnikem (DPP) o platnost smlouvy na provozování reklamy v MHD, odmítla vyjádření podniku o jeho příjmech za pronájem reklamních ploch Rencaru. Podle ředitele Rencaru firma platila DPP 80 milionů korun ročně, a nikoliv 50 milionů, jak tvrdí podnik. DPP na svém tvrzení trvá.
 • Bilion liber v háji. Brexit zasáhl londýnskou City více, než se čekalo
  Více než 400 finančních firem ve Velké Británii přesunulo své aktivity, zaměstnance a celkový majetek přes jeden bilion liber, což je v přepočtu asi 30 bilionů korun, kvůli brexitu do zemí Evropské unie. Tato čísla se navíc zřejmě ještě zvýší. Vyplývá to ze studie institutu New Financial.
 • Na Maledivách budou očkovat turisty. Má se tím oživit cestovní ruch
  Maledivy, které patří mezi velmi oblíbené turistické destinace, mají v brzké době nabídnout turistickým návštěvníkům hned po příjezdu očkování proti nemoci covid-19. Ve středu to uvedl tamější ministr cestovního ruchu, podle kterého pomůže tento krok k oživení těžce zasaženého cestovního ruchu.
 • Emise v EU loni klesly o více než 13 procent, hlavně díky propadu letectví
  Emise skleníkových plynů spadající pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS) se loni snížily o 13,3 procenta. Z toho emise leteckého sektoru klesly o téměř dvě třetiny. V pátek to uvedla Evropská komise (EK). Prostřednictvím ETS je v současnosti regulováno zhruba 40 procent produkce skleníkových plynu v EU.
 • Situaci v ostravské huti řešil Babiš, odbory dál drží stávkovou pohotovost
  Hrozba, že by největší huť v republice přišla o emisní povolenky za několik miliard korun, je podle všeho zažehnána. Tamní odbory ale přesto zůstávají ve stávkové pohotovosti, řeší se totiž i osud dvou miliard korun, za které se zaručil stát.
 • Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #011 - Krypto na burze, nedostatek čipů a zpráva o stavu Brna.
  Coinbase, Coinbase, Coinbase. Jméno skloňované v uplynulém týdnu už nejen v kryptosvětě. Právem? O tomhle si v aktuální Trojce šéfredaktor Petr Šimůnek povídal s Viktorem Fischerem z Rockaway Blockchain Fund. Neméně propíraným tématem je nedostatek čipů, o kterém se rozpovídal Ján Hladký z Patria Finance. A dojde tentokrát i na téma doslova jako Brno – Brno! Do Trojky totiž virtuálně zavítala i naše brněnská zpravodajka Michaela Židlický, aby podala zprávu o náladě v moravské metropoli, kde kvetou nejenom stromy, ale také startupy.
 • Pracovní rukavice na trhu nesplňují normy. Kontrolou neprošly čtyři z pěti
  Téměř čtyři pětiny ochranných pracovních rukavic, které v loňském roce zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), nevyhovělo normám. V tiskové zprávě to uvedla ČOI. Kontrolou prošlo 32 typů rukavic od 30 distributorů a cílem bylo ověřit, zda splňují technické požadavky. Porušení předpisů inspekce zjistila u 25 typů.
 • Biden trestá Rusko. Zakázal americkým bankám nakupovat ruské dluhopisy
  Americký prezident Joe Biden vydal ve čtvrtek exekutivní příkaz, který od poloviny letošního června zakáže americkým finančním institucím nakupovat dluhopisy ruské vlády v rublech. Ruský rubl i kvůli tomu klesl ve čtvrtek k dolaru až o dvě procenta a sestoupil na více než pětiměsíční minimum k euru.
 • Dlouhý: Aplikaci pro vstup do provozovny chceme začít testovat během 14 dní
  Hospodářská komora představila systém Bezpečná provozovna, který má umožnit postupné otevírání obchodů, provozoven služeb, ale i kulturních akcí. Počítá s využitím chytré mobilní aplikace, která by ukazovala, zda je uživatel bezinfekční.
 • Podpořte kultivaci exekucí, vyzval Babiš poslance ANO
  S neobvyklou prosbou se před hlasováním o exekucích obrátil na poslance hnutí ANO jeho předseda a premiér Andrej Babiš. Vyzval je k podpoře návrhů, jež mají směřovat ke kultivaci exekucí, a pozastavil se nad tím, že se o ně nezasadili už dříve.
 • ČNB souhlasila se zvýšením podílu PPF v Monetě na 28,36 procenta
  Tanemo ze skupiny PPF obdrželo souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Moneta Money Bank na 28,36 procenta. Tanemo v dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií Monety přijala od jejích akcionářů souhlas s nabídkou předpokládající odkup 141,723.860 akcií. Cena za odkoupené akcie by dosáhla 11,3 miliardy korun, oznámila v pátek PPF.
 • Téměř třetinový podíl. PPF dostala zelenou k odkupu akcií za 11,3 miliardy korun v Moneta Money Bank
  Tanemo ze skupiny PPF obdržela souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Moneta Money Bank na 28,36 procenta. Tanemo v dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií Monety přijalo od jejích akcionářů potvrzení předpokládající odkup 141 723 860 akcií. Cena za odkoupené akcie by dosáhla 11,3 miliardy korun. PPF to v pátek oznámila ČTK.
 • Čína hlásí nejrychlejší ekonomický růst v historii. Analytici jsou opatrnější
  Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o rekordních 18,3 procenta. Podpořila ji silnější poptávka doma i v zahraničí a pokračující vládní podpora pro menší firmy, oznámil v pátek čínský statistický úřad. Čísla jsou však do určité míry zkreslená, protože kvůli pandemii se ekonomika před rokem rekordně propadla.

Subscribe US Now