Aktuality

 • Mladí Češi milují udržitelnost. Čtvrtině z nich ale nevadí ani bitcoin
  Životní prostředí je zejména pro mladé lidi v České republice velmi důležitým tématem, a to se odráží i v oblasti investování. Skoro desetina lidí do 26 let investuje na finančních trzích do udržitelných společností. Pro 35 procent lidí jsou důležitější ekologické kroky než finanční návratnost investice.
 • Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu
  Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a výtečné. Čili jsou i silně návykové. MF DNES připravila velkou zmrzlinovou mapu Česka, která přináší čtyřicet tipů, kde si opravdu pochutnáte.
 • Potraviny jsou zdrojem škodlivých emisí. Tesco proto směřuje k udržitelným nákupům
  Světový fond na ochranu přírody a britský obchodní řetězec Tesco začaly spolupracovat na přechodu k dostupnému a udržitelnému způsobu nakupování v České republice, Maďarsku i na Slovensku. Výroba či distribuce potravin negativně dopadá na klima planety Země a chtějí proto snížit ekologickou stopu.
 • Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně
  Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast kolem města Dubrovník se zbytkem Chorvatska. Informovala o tom místní média. Most při cestě do jižní Dalmácie umožní objet úzký pobřežní koridor patřící Bosně, která proti projektu opakovaně protestovala.
 • Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje. V zimě poletí každý den
  Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to oznámila v tiskové zprávě.
 • Česko z rozpočtu EU získalo o 38,7 miliardy více, než do něj odvedlo. Zůstalo tak čistým příjemcem peněz
  Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.
 • Globální nedostatek čipů pokračuje, v Česku se kvůli němu nevyrobí minimálně 70 tisíc aut
  V Česku se letos nevyrobí minimálně 70 000 osobních aut kvůli celosvětovému nedostatku čipů. Celkově letos tuzemské automobilky předpokládají produkci okolo 1,3 milionu vozů, což je o 150 000 více než loni, kdy výrobu zasáhly výpadky kvůli koronaviru. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Nedostatek čipů je podle výkonného ředitele sdružení Zdeňka Petzla významný faktor, se kterým se odvětví potýká již přes půl roku.
 • Česko letos získalo z EU o 38,7 miliardy korun více, než zaplatilo
  Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.
 • Robinhood vstupuje na burzu. Aplikace na obchody s akciemi už má vlastní
  Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 2,1 miliardy dolarů (45 miliard Kč). Firma uvedla, že ve středu prodala 55 milionů akcií v ceně 38 dolarů za kus. Ve čtvrtek se s jejími akciemi začne obchodovat na newyorské burze Nasdaq. Společnost oznámila, že část akcií vyhradí uživatelům své aplikace.
 • Neočkovat rychle ve firmách byla chyba, říká Hospodářská komora
  Úředníci udělali zásadní chybu, když včas nenastartovali očkování ve firmách. Sdělil to ve čtvrtek předseda sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč. Mohli se rychle proočkovat nejen zaměstnanci, ale i celé rodiny, systém by fungoval jako sněhová koule, dodal.
 • Nešetřete na výzkumu, říkají firmy. Kritizují kroky ministerstva financí
  Svaz průmyslu varuje před škrtáním veřejných peněz na výzkum a vývoj. Letos vláda na tyto účely vyčlenila z rozpočtu 37,5 miliardy korun. Podle návrhu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace by se napřesrok měl objem peněz zvednout na 39,4 miliardy a v dalších letech se dál zvyšovat. Ministerstvo financí chce však snížit a zakonzervovat státní peníze na tuto oblast na 36,1 miliardy.
 • Škodě Auto chybí čipy a další díly. Výroba bude stát i týden po celozávodní dovolené
  Výroba v automobilce Škoda Auto se nerozjede ani v týdnu po celozávodní dovolené, která je plánována na první dva týdny v srpnu. V celé řadě provozů letní odstávka kvůli nedostatku dílů začala již v průběhu tohoto týdne. Zaměstnanci budou během týdne po celozávodní dovolené dostávat 85 procent průměrné mzdy, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.
 • Čipy stále nejsou. Výroba ve Škodovce bude stát i týden po dovolené
  Výroba v automobilce Škoda Auto se nerozjede ani v týdnu po celozávodní dovolené, která je plánována na první dva týdny v srpnu. V celé řadě provozů letní odstávka kvůli nedostatku dílů začala již v průběhu tohoto týdne. Zaměstnanci budou během týdne po celozávodní dovolené dostávat 85 procent průměrné mzdy, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.
 • PPF rozjíždí nové podnikání. Do pronájmu lodí se pustí s Groupe Beneteau
  Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla společnost PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.
 • Google a Facebook pustí do kanceláří jen očkované. Termínem je říjen
  Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci covid-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to emailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech,
 • Poslanci přiklepli peníze dětským skupinám, jesle z nich nebudou
  Dětské skupiny zůstanou alternativou pro rodiče, kteří chtějí umístit dítě do předškolního zařízení. Navštěvuje je 15 tisíc dětí předškolního věku. Sněmovnou ve středu prošla novela zákona, která vyřešila jejich další fungování. Příští rok jim končí financování z evropských peněz a o další budoucnosti se vedly dlouhé diskuse.
 • Nová železniční trať z Prahy do Mnichova má zelenou, vznikne do devíti let
  Hodinu do Plzně, sto minut na hranice s Německem a 150 minut do hornofalckého Schwandorfu. Česko a Německo se po letech tahanic dohodlo na tom, jak zmodernizovat spojení Prahy a Mnichova. Železniční spojení má vzniknout do devíti let.
 • ‚Zajímavá a unikátní příležitost.‘ PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau
  Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.
 • Index PX pražské burzy přesáhl 1200 bodů. I přes pandemii se tak stala nejsilnější za deset let
  Pražská burza ve středu překročením hranice 1200 bodů dosáhla nejsilnější úrovně za posledních deset let. Index PX proti úterku stoupl o 0,37 procenta na 1200,60 bodu. Vyšší byl naposledy 25. července 2011. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
 • Hračky podraží. Poptávka je příliš velká, Vánoce budou letos nákladnější
  Tržby amerického výrobce hraček Mattel stouply ve druhém čtvrtletí meziročně o 40 procent na 1,03 miliardy dolarů (22,4 miliardy Kč), a překonaly tak odhady. Firma to uvedla v úterý po uzavření burzovního obchodování.
 • BioNTech chce po covidu vymýtit i malárii. Začne testovat novou vakcínu
  Německá biotechnologická společnost BioNTech, která s farmaceutickým gigantem Pfizer vyvinula jednu z nejúčinnějších vakcín proti covidu, se nyní zaměří na vakcinaci proti malárii. Tropickou nemoc chce vymýtit pomocí očkování založeném na stejné technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA). Do konce příštího roku chce začít s klinickými testy.
 • Česká gigafactory by mohla vyrábět na 800 tisíc baterií ročně, tvrdí ČEZ
  Plánovaná česká továrna na baterie do elektromobilů, takzvaná gigafactory, by mohla vyrobit baterie o kapacitě více než 30 gigawatthodin, což vystačí pro 400 až 800 tisíc osobních automobilů ročně. Záleží na technologii výrobce, respektive výrobců baterií z cínoveckého lithia a kapacitě finálních baterií. Sdělila to mluvčí ČEZ Barbora Peterová.
 • Revolut spouští v Česku banku. Firma začne klientům nabízet úvěry
  Finanční platforma Revolut, která klientům nabízí debetní karty nebo okamžité platby, začne tuzemským klientům nabízet také některé bankovní služby. Po Polsku, Litvě a Slovensku začne tzv. Revolut Bank fungovat i v Česku, zákazníci budou mít chráněné vklady a v budoucnu si budou od ní moct vzít úvěr. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.
 • Notino má další kamenný obchod. V Brně otevřelo největší parfumerii v Česku
  Online prodejce parfémů a kosmetiky otevřel novou prodejnu. Má dvě patra a zabírá 850 m². Jedná se o sedmý kamenný obchod Notino otevřený na území České republiky a největší prodejnu s parfémy a kosmetikou v Česku vůbec.
 • Ne všichni klienti cestovek dostanou peníze za vouchery hned v září
  Klienti cestovních kanceláří, kteří nevyužijí vouchery na nákup zájezdů vydávaných podle zákona Lex voucher, mají nárok na vrácení peněz. Konkrétně jim cestovní kanceláře mají vyplatit peníze do dvou týdnů od konce letošního srpna. Už nyní ale cestovní kanceláře avizují, že se nemusí podařit všechny klienty včas vyplatit.
 • Růst českého vládního dluhu je druhý nejrychlejší v EU. Horší je jen Kypr
  Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3 procentního bodu na 44,1 procenta HDP. Šlo tak po Kypru o druhý největší růst mezi zeměmi EU. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. Český vládní dluh je v rámci EU šestý nejnižší.
 • Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta. Metr čtvereční stojí přes 118 000 korun
  Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.
 • Nové byty v Praze zdražily o desetinu, čtvereční metr stojí už 120 tisíc
  Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.
 • Dva úhly pohledu na spor o Turów, Poláci se obávají hromadného propouštění
  Pokud se v českých médiích objeví kauza Turów, řeší se především strach ze zmizení spodních vod na Frýdlantsku a zničení životního prostředí. Polští novináři ovšem vnímají spor o rozšíření hnědouhelného dolu nedaleko hranic jinou optikou - pokud se těžba ukončí, skončí i blízká elektrárna a o práci přijdou tisíce lidí.
 • Zisk Applu se za čtvrtletí zdvojnásobil. Může za to zájem o iPhony a služby
  Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl na 21,74 miliardy USD (472,8 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 11,25 miliardy USD. Zisk i výnosy překonaly očekávání analytiků díky zájmu spotřebitelů o nové přístroje iPhone pro sítě 5G a předplatitelské služby firmy. Oznámila to společnost ve svém prohlášení.

Subscribe US Now