Business casual vs. business formal. Jak se obléci podle etikety?

kaufman

Jak se obléci na obchodní jednání? Business casual?

Cílem obchodního jednání je uzavřít obchod. K tomu jsou potřeba nejen znalosti, ale důležité je i udělat správný dojem na kolegy – profesionály ve svém oboru. Každá firma má jiné požadavky a očekávání. Jinak to chodí v bankách a jinak např. v reklamních agenturách.

Pokud se chystáte na jednání s bankou, určitě si oblékněte klasické obchodní oblečení. Pro muže to znamená oblek nejlépe šedý nebo modrý (určitě ne černý – nejdete na pohřeb) doplněný kravatou. Ženy by měly obléknout jednobarevný kostýmek se sukní nebo kalhotami a košili nebo halenku. Nezapomeňte na lehký make-up a nepřehánějte to se šperky.

Pokud firma, kam jdete na jednání, nemá tak přísná pravidla a těch je dnes většina, oblékněte se tzv. business casual.  Pro muže je to kombinace klasických kalhot (chinos) s volnočasovým neformálním sakem a košilí s dlouhým rukávem, klidně bez kravaty. Nezapomeňte, že pásek by měl barevně ladit s botami a ponožky s kalhotami. Pro ženy to může být například úzká sukně s délkou ke kolenům nebo kalhoty. K tomu oblékneme halenku a sako nebo svetřík. Dámy, dejte si pozor na příliš krátké sukně nebo velké výstřihy a šetřete parfémem. Nepůsobilo by to profesionálně. Business casual je zkrátka volnější styl a jedna známá poučka zde platí více než jinde. V oblečení se musíte cítit a pokud se jedná o obchod, tak se cítit minimálně zdravě sebevědomě.

 

Co je smart casual a kdy ho zvolit?

Nepleťte si pojmy business casual a smart casual.

Business znamená obchodní a smart znamená chytrý. V případě smart casual máte větší volnost ve výběru střihů a materiálů. Pánové i dámy mohou například nahradit sako cardiganem. Místo klasických lodiček a pánských polobotek si klidně obujte mokasíny nebo kožené tenisky. Skvěle budou vypadat jednoduchá bílá nebo pruhovaná trička. Držte si hlavně minimalistický a jednoduchý styl.

Dokonce i džíny jsou povoleny, ale musí být jednoduché nejlépe tmavomodré, u žen doplněné lodičkami a u pánů nejlépe hnědými koženými polobotkami. Pokud si dámy vezmou jednoduché černé kalhoty, klidně k nim mohou obout např. baleríny. Zkrátka a dobře – outfit musí být vyvážený. Pokud je jeden prvek oblečení sportovnějšího stylu, druhý musí být elegantní. Co se týká barev, zůstaňte u těch neutrálních a pozor dámy – tu velikou kabelu nechte doma a raději si vezměte psaníčko.

Jak se obléci na firemní večírek?

Velmi často se stává, že vás obchodní partner pozve na večeři nebo pořádá večírek. Tady záleží na tom, kde se večeře nebo večírek bude konat. Klasicky bývá u mužů oblek, může být s kravatou a u žen kostým či sukně s halenkou.

 

 

Jak se nejčastěji oblékají obchodníci?

  • Je potřeba mít postavený dobrý základ šatníku a ten se pro každého trochu liší. Obecně platí, že není dobré šetřit. Každý muž by měl mít například v tomto základu tmavomodré džíny klasického střihu – měly by být kvalitní a značkové. Takové džíny jsou nadčasové a nevyjdou nikdy z módy.
  • Vždy je můžete doplnit neformálním sakem a třeba dnes velmi módním rolákem, oblékání ve stylu business casual je v současné době opravdu populární.
  • Manažerům by neměly chybět minimálně dva obleky – tmavě modrý a šedý, které jsou základem šatníku. Nebojte se je kombinovat! Černý oblek ale schovejte na úplné dno skříně.
  • Vyzkoušejte bílé džíny, světle modrou košili s květinovým potiskem a k tomu tmavě modré sako. Uvidíte jak dobře a trendy budete vypadat. To samé se týká bot a celého základu šatníku. S dobře postaveným základem šatníku máte na pár let vystaráno a vždy budete vypadat chic. Doplňovat jej pak můžete levnějšími módními kousky, které se neudrží déle jak jednu sezónu. Košile nebo tričko s květinovým potiskem Vás určitě více jak jednu sezónu bavit nebude.
  • Dámám by rozhodně neměly v šatníku chybět černé kalhoty, černá sukně, bílá halenka, černé sako, černé a nude lodičky, malé černé šaty, elegantní psaníčko. Můžete je kombinovat s extravagantnějšími kousky a budete tak vypadat skvěle při různých příležitostech. Nelaďte barvu kabelky a bot a tělové silonky vyhoďte do koše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

10 potravin pro váš mozek. Které nesmí chybět v jídelníčku obchodníka?

1. Avokádo – superpotravina k supermotivaci   Avokádo je superpotravina (marketingový termín používaný k označení potravin s předpokládanými pozitivními přínosy pro naše zdraví). Mnoho odborníků na výživu tvrdí, že obsahuje všechny důležité látky k přežití (poskytuje téměř 20 základních živin) a jako bonus hraje klíčovou roli při zvědavosti, motivaci a angažovanosti. Přestože se v článcích často objevuje […]

Subscribe US Now