S jakým výsledkem chcete odcházet ze schůzky? A proč je důležité to vědět

kaufman

Chci uzavřít deal, nic jiného není

Uzavřít deal na první schůzce je snem každého obchodníka. Určitě je i reálný, vy si však potřebujete definovat za jakých podmínek.

 • Prodáváte žhavé zboží, něco, co klient nemá a zoufale potřebuje.
 • Realizace bude snadná a rychlá. Když klientovi ukážete, že mu spolupráce s vámi nezpůsobí žádné starosti, nebude mít důvod namítat.
 • Máte prokazatelná čísla a příklady, kolik s vámi klient ušetří. Když mu navíc ukážete i osobní rovinu, jaké výhody spolupráce přinese jemu, máte bod navíc.
 • Ujistěte se, že jednáte s decision makerem, jinak neuzavřete smlouvu ani na třikrát.
 • Vaše nabídka je limitovaná.

Pokud váš produkt splňuje všechny, nebo alespoň většinu z těchto bodů, vaše šance jsou velké. V tomto případě by schůzka měla být vysloveně prodejní. Všechny informace, které potřebujete k sestavení nabídky, si zjistěte dopředu přímo od klienta. Na schůzku jděte už s konkrétní nabídkou a ideálně i tabletem, abyste případné změny mohli rovnou přepočítat.

I když neprodáte hned, odcházejte ze schůzky s jasným závěrem

Jsou obory a produkty, které se na první schůzce vysloveně prodat nedají. Jedině, že byste je prodávali zdarma, což ale není cílem hry. Uvědomění si této situace dá vašemu vystupování, přípravě i průběhu schůzky zcela jiný rozměr. Týká se to zejména technologických firem, produktů či služeb, které jsou náročné na zavedení či změnu dodavatele, nebo těch investičně náročných. Samostatnou kapitolou je i obchodování s velkými korporátními firmami, kde schvalování probíhá i několik měsíců. Není to nic neobvyklého a většina obchodníků je zvyklá se s klientem setkávat týdny i měsíce, než dojde k finálnímu podpisu smlouvy. Mezitím stihnou navázat slušné vztahy a spolupráce je o to příjemnější.

Problém může nastat u nováčků, kteří nevědí, do čeho jdou, co od schůzky očekávat, a tak mohou být tímto postupem demotivovaní. Narazit mohou také obchodníci, kteří přešli z oboru, kde to bylo přesně naopak. Prodávali přitažlivý produkt a byli zvyklí nosit týdně i několik nových smluv. Proto se první den v nové práci ptejte, jaké jsou zkušenosti obchodníků, jestli se dá prodat na první schůzce.

 • Dostat z klienta ano/ne. To, jestli se mu produkt líbí a dává smysl, musí vědět hned, nezávisle na složitosti následných procesů.
 • Odhadnout termín realizace, i když se může časem měnit. Je dobré mít pevný bod, o který se opřít.
 • Domluvit termín další schůzky, kde se budou probírat detaily smlouvy. Snažte se neodcházet s „Dáme si vědět“.

Jít se seznámit je úplně v pořádku

Od cíle „jít na schůzku a prodat“ hodně obchodníků pomalu upouští. Důležitá pro ně není pouze uzavřená smlouva, ale dlouhodobá spolupráce, a tu nevybudujete na jedné schůzce. Obchodníci proto začali používat: Jdu se seznámit, zanechat dobrý dojem a kontakt. Schůzku si můžete sjednat, i když víte, že klient nedávno uzavřel spolupráci s konkurencí nebo momentálně váš produkt opravdu nepotřebuje. Pro vás je to skvělá výchozí pozice, protože v podstatě o nic nejde. I přesto byste ze schůzky měli odcházet s nějakým závěrem.

 • Nechat to můžete zcela na klientovi, až bude mít potřebu, kontaktuje vás sám.
 • Domluvíte se, že se klientovi ozvete za půl roku, nebo jinou vhodnější dobu.
 • Aby klient zůstal v obraze, získejte od něj souhlas k posílání pravidelných novinek a akcí, které pořádáte.
 • Poptejte se na další kontakty a doporučení. I to je skvělý výsledek.

Obnovovat spolupráci nemusí být vždy malina

Dostali jste za úkol obvolat stávající klienty a prodloužit spolupráci, ideálně i rovnou navýšit členství. Cíl schůzky je jasně daný, výsledek bude do velké míry záviset na dosavadní spokojenosti klienta. V tomto případě speciálně nepodceňujte důležitost přípravy. Spokojené klienty necháme teď stranou, schůzka bude spíše příjemnou záležitostí. Co však dělat, když musíte dealovat s nespokojeným klientem? Dosáhnout prodloužení spolupráce už zdaleka není jediný výsledek, vaší snahou by mělo být napravení pověsti a zamezení šíření špatných referencí.

V první řadě si zjistěte, zda klient váš produkt a všechny funkce plně využíval. Tohle totiž bývá zásadní problém. Citlivě se mu snažte ukázat, že pokud by s daným produktem dále sám pracoval, výsledek mohl vypadat úplně jinak. Mějte s sebou reference a ukázky jiných firem, jak taková spolupráce může vypadat.

Pokud zjistíte, že váš produkt nebyl a není pro klienta to pravé ořechové, a i to se klidně může stát, snažte se najít alternativu. Než hned utnout kontakty, promyslete, jestli je něco, co můžete ke službě přidat/odebrat, změnit cenu. Nebojte případně doporučit i konkurenci. Klient si toho bude vážit a věřte, že vás bude doporučovat dál.

Došlo k pochybení na vaší straně? Klienta jste zanedbali, na začátku jste mu neporadili dobře, ignorovali jste jeho připomínky? Přiznejte pravdu, omluvte se a snažte se najít kompenzaci. Nemusíte hned nabízet prodloužení zdarma, většina klientů to po vás ani nebude chtít. Pokud však má dojít k prodloužení spolupráce, potřebuje vědět, že se dané chyby nebudou opakovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak vytřískáte z neúspěšného callu co nejvíc? 3 věcné tipy

1. Získejte leady „Prvních 20 vteřin telefonátu prodáváte sami sebe. Do hovoru vnášíte určitou energii a ta musí být natolik nakažlivá až strhující, že si od daného člověka „koupíte“ dalších 40-60 vteřin. V těch prodáváte, pokud prodej nedopadne, neznamená to však, že byl hovor ztráta času. Žádný telefonát není neúspěšný, když ho […]

Subscribe US Now