Rozdíly, se kterými se setkáte, když jste na HPP versus OSVČ (2/2)

kaufman

1. Dovolená, nemocenská

HPP obchodník – Drtivá většina zaměstnanců bere jak dovolenou, tak i nemocenskou jako součást worklife balance. Mnohdy se dá s dovolenou i v dobrém smyslu kalkulovat, pokud má dotyčný dobrý denní průměr pro výpočet dovolené, a tudíž,  i když není v práci, inkasuje na výplatu vyšší poměrnou částku za dny, kdy dovolenou čerpal.

Nemocenská je kapitolou sama o sobe. Dobře placený pracovník se na ni nehrne a zaměstnavatel ji také nevítá s otevřenou náručí. Od doby, kdy se u nás zavedlo pravidlo prvních tří neplacených dnů, také poklesla krátkodobá nemocnost, což oceňují zajisté zaměstnavatelé. Pokud vám váš zdravotní stav nedovolí danou práci dlouhodoběji vykonávat, stále máte jistotu finanční kompenzace, čas pro nabrání nových sil a výpadek můžete brzy dohnat zvýšenou následnou produktivitou.

 

OSVČ obchodník – Ačkoli pracujete jako živnostník, neznamená to, že si můžete dovolenou naplánovat kdykoli. Většinou jde o domluvu s firmou a kolegy a často si i živnostníci plánují dovolenou hodně dopředu jako obchodníci na HPP, z logiky vašeho úvazku však vyplývá možnost krátkých výletů a pobytů na zajímavých místech v době, kdy tam většina národa není. Nicméně nemáte za takto strávené volno ani korunu do kapsy. Častokrát je to ale jeden z motivačních faktorů, proč pracovat jako OSVČ.

Nemocenská je pro samostatného obchodníka noční můrou. Sice si může přispívat pravidelně krom zákonného zdravotního pojištění ještě na případy pracovní neschopnosti, není to ale až tak rozšířeným jevem. U živnostníků je obvykle pravidlem mít stranou jistý finanční obnos právě pro tyto případy. Dnes už přemýšlím tak, že chci být zdravý z principu, ne kvůli tomu, že bych nedostal jako podnikatel zaplacenou nemocenskou. Taky si nemohu dovolit mít větší časový výpadek v práci. Když jsem pracoval ve velké firmě, nějak jsem to moc neřešil. Jsem nemocný, tak zajdu k doktorovi. Pozice živnostníka vás naučí přemýšlet jinak o stravě, pohybu, pravidelném a dobře stráveném odpočinku.“

 

6. Kariérní postup

HPP obchodník – je známo, že každá společnost funguje na bázi trojúhelníku. Od nejvyššího bodu, kde je ředitel firmy, vede cesta přes manažery směrem do nižších pater, kde jsou také obchodníci a těch bývá v podobných firmách logicky nejvíce. Pokud vás po čase přestane bavit dělat obchodníka a pošilháváte po vyšší pozici, mějte na paměti, že onen trojúhelník zachovává svou podobu. Podobně jako vy uvažují i vaši kolegové a všichni se nemůžete stát vedoucími týmů, senior manažery atd. V jedné společnosti na to určitě prostor není. Ale i zde platí to, že kdo vydrží a půjde si pevně za svým, jistě není bez šancí ucházet se o vyšší posty.

Můžete se také vydat cestou specializace, tzn. stát se „markeťákem, produkťákem“ a dalšími nezbytnými pracovníky vaší společnosti. Nicméně pohyb pracovníků mezi korporacemi je na denním pořádku a jedním z důvodů je právě to, že daný obchodník se chtěl posunout dále a neuspěl či nedostal šanci. Můžete tedy zkoušet štěstí ve vaši stávající firmě, nebo se podívat po společnostech konkurenčních, kde budete muset ovšem své kvality opět nejdříve dokázat, a to „od píky“. Pokud však už máte dostatečné know-how a zkušenosti, měli byste přemýšlet o vlastní firmě, kterou můžete začít budovat souběžně s vaším nynějším zaměstnáním a později se do toho opřít s plnou vervou.

 

OSVČ obchodník – mnohdy se stává, že jsou zkušenější uchazeči motivováni tím, že se hledá „manažer týmu“, a přitom musí začít od píky, tedy s pozicí klasického obchodníka se vším všudy. Jak se s takovým živnostenským listem posunout dále? Stačí akorát nahlásit na živnostenský úřad všechny volné živnosti, které připadají v úvahu pro vaši podnikatelskou činnost, a své obchodní aktivity můžete začít využívat i mimo současného pracovního partnera. Možností, jak neustále objevovat na trhu mezery a být v pravý čas na pravém místě, je spousta. Právě pozice OSVČ vám umožňuje rychle se zorientovat mezi stovkami možností, propojit i dvě, tři obchodní aktivity a rozšířit záběr či portfolio produktů.

7. Změna firmy

HPP obchodník – V návaznosti na kariérní postup je třeba poznamenat, že v případě obchodníků pracujících ve velkých společnostech se jeví možnost změny zaměstnavatele jakožto zcela běžnáNejčastější důvody pro změnu firmy jsou únava či vyčpělost, nedostatečné finanční ocenění, nemožnost dalšího růstu (např. důležitější zakázky, klientela). Nepsaným pravidlem je časový úsek dvou let, kdy se ukáže, zda je pracovník schopen udržet výkonnost, zda se sžil s vnitřním klimatem firmy, případně zda v něm tkví potenciál případného postupu na některou z dalších pozic, jako je manažer týmu, lektor, či specialista některého z oddělení.

OSVČ obchodník – I v případě, že pracujete na hlavní pracovní poměr pro svou „hlavní firmu“, tzn. že trávíte 8 a více hodin prací pro konkrétní společnost, máte mnohem více možností, jak si souběžně rozjet svůj podnikatelský záměr, či drobnými činnostmi získávat nové zakázky (dnes je hodně populární outsourcing a můžete zde navázat s firmami dlouhodobější spolupráci) a postupně přeplout svými aktivitami na jinou firemní loď. Při kontinuálním vývoji ve vaší praxi se otázky typu: „Proč jste ukončil spolupráci s předchozí firmou?“ budou stávat bezprecedentními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Věty, které bohatý člověk nikdy neřekne

1. „Stačí mi tolik peněz, abych měl/a pohodlný život“ Tato myšlenka je typická pro zástupce střední třídy, kteří si chtějí zajistit základní potřeby, aby měli pohodlný život. To jim pak ale překáží v cestě za finanční samostatností, a proto zůstávají stále jen součástí střední třídy. Navíc si často nejsou schopni vytvořit […]

Subscribe US Now