Bossing na pracovišti – zákeřná šikana ze strany nadřízeného

Jedná se o určitou formu šikany, které se dopouští nadřízený pracovník. Jak zní definice bossingu a jak ho rozpoznat? Lze se jako podřízený vůbec nějak bránit? Tento článek vám přinese informace nejen o projevech bossingu, ale i jeho nedozírných důsledcích.

Definice mobbingu a bossingu

Nejprve vás seznámíme s pojmem mobbing, který se v českém prostředí označuje také jako teror na pracovišti. Jedná se o poměrně široký termín pro nejrůznější formy znepříjemňování života na pracovišti, obvykle útok skupiny proti jednotlivci. Typická je přitom v jednání určitá podlost, skrytost a vychytralost.

Je zde pravidlo, že se o oběti mobbingu hovoří, trvá-li jakákoliv forma šikany na pracovišti opakovaně déle než 6 měsíců.

Jakousi podkategorií šikany na pracovišti je bossing. Ten se vyznačuje šikanováním podřízeného pracovníka. Vypadá tak, že se nadřízený v práci snaží ponížit či poškodit podřízeného před jeho kolegy, popř. mu znesnadňuje nebo znemožňuje plnění jeho pracovních úkolů. Nebezpečné úskalí je, že bossing se zpravidla vyvíjí a stupňuje.

Projevy bossingu

Existuje vícero forem, jak se může projevovat a mnohé z nich mohou být na první pohled poněkud nenápadné, ale přesto jsou závažné. Pro bližší představu uvádíme alespoň několik nejčastějších příkladů, jak se bossing na pracovišti může projevovat:

 • přehnaným kontrolováním plněných povinností nebo docházky
 • neschvalováním dovolené
 • arogantním chováním, slovními urážkami, nedocenění práce, častou a neoprávněnou kritikou
 • zesměšňováním před kolegy
 • zadáváním příliš složitých úkolů nad rámec kvalifikace či kompetencí
 • informační omezení – zabránění přístupu k informacím
 • neumožnění projevení názoru, předložení vlastních návrhů nebo vydávání práce podřízeného za svou
 • vyhrožování výpovědí
 • sexuální obtěžování
 • naschvály ve formě např. odebírání kancelářských potřeb
 • přespříliš nucených přesčasů
 • rozvádění nepodstatných chybiček, které jsou u ostatních promíjeny a přehlíženy

Co vede k bossingu?

Spouštěčem může být řada důvodů, které jsou poměrně individuální. Běžně jde např. o závist ze strany kolegů, získání lukrativní zakázky, výše mzdy aj. Důvodem může být ale i psychická porucha vedoucího.

Jak se bránit bossingu

Krok jedna je přiznat si, že jste obětí šikany ze strany vedoucího. Pak si promluvte s blízkými, aby se vám alespoň trochu ulevilo a získali jste pohled třetí strany. Některé společností nabízí schránku anonymních příspěvků a mají institut firemního ombudsmana, tyto možnosti případně využijte.

Pokud jste ale odvážnější, chcete zachránit ostatní, které by mohli šikanovat také, a máte vůli do toho říznout, tak se uchylte k právním krokům. Zde však navíc počítejte s časovou i finanční náročností takového řešení (o stresu ani nemluvě).

Nebuďte však naivní, vaši kolegové i ti z nich, kterým věříte, se mohou zaleknout a nebudou ochotni svědčit v neprospěch nadřízeného. Raději se na druhé nespoléhejte. Stejně tak ani nedoufejte, že osoba, která vás šikanovala, bude u soudu mluvit pravdu a přizná se, že se mobbingu či bossingu dopouštěla.

Opustit zaměstnání?

Zdraví máme jenom jedno! Pokud cítíte, že tuto situaci nezvládáte, rychle práci ukončete a odejděte, lepší to nejspíše nebude, bohužel. Jestli je pro vás situace příliš náročná, měli byste skončit, abyste se vyhnuli psychickým následkům na své vlastní osobě.

Pokud dáváte výpověď, pak se na to podívejte ještě z jedné strany. V každém případě se jedná o novou příležitost. Změny sice vesměs nemáme rádi, ale jsou nutné a mnohdy prospěšné. Třeba bude nová práce mnohem lepší i lépe hodnocená. Chopte se příležitosti a udržte si pozitivní pohled!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak začíná den ti nejúspěšnější? 13 příkladů, jak rozjet produktivní den jako profíci

Říká se, že ranní ptáče dál doskáče, ale je to tak úplně pravda? Podívejte se s námi, jak to dělají ti nejúspěšnější. Zatímco někteří z nás mají ještě takřka půlnoc nebo se přemlouvají, aby už vstali, jiní mají čas na dobrou snídani, rozjímání a plánování nového dne. O tom, jak velkou roli […]

Subscribe US Now