Jak zlepšit komunikaci

5 snadných tipů, které vám rychle pomohou zlepšit komunikaci

Osobní kontakt je stále velmi důležitý a to i přes rozšiřování moderních komunikačních technologií. Nejspíše právě díky oněch technologií se nešla řada lidí, kteří excelují při hovorech po telefonu, ale jakmile přijde na osobní kontakt, rychle ztrácejí půdu pod nohama.

Když se podíváme do světa obchodníků, vidíme, že se vesměs před osobním setkáním s klientem už znají. Je to z důvodu, že se většina prvotní komunikace se přesunula do e-mailů, chatovacích aplikací a online sítí. Nastává však problém, když se jinak zábavný, nápaditý a vtipný člověk z online světa v tom reálném nedokáže ani podívat do očí. Stoupající tendence tohoto trendu je takřka alarmující.

Každý z nás občas bojuje s nervozitou při osobní komunikaci. To je samozřejmě v pořádku, ale abyste se zlepšili, podívejte se na těchto 5 tipů, které vám mohou významně pomoci:

1.     Změna přístupu

Jo, tak to se snadno řekne… Jde o to, abyste neměli zbytečně vysoké cíle ani očekávání, neříkejte si, jak je to hrozné, že zase musíte oslovovat cizí lidi atd. Prostě, když jdete na např. networking, jen si řekněte, že o nic nejde, poklábosíte s pár lidmi a třeba se o nich něco zajímavého dozvíte. Budete tak v pohodě a nebudete zbytečně rozptýlení.

2.     Soustředěné poslouchání

Nejlepší společník není ten, který pronese něco moudrého, ale ten, který je angažovaný v tématice, naslouchá ostatním a reaguje na jejich myšlenky. Soustřeďte se na to, aby vám neuniklo ani slovo, které vám řekne ten, s kým se bavíte. Bude tak pro vás mimo jiné snazší rozproudit konverzaci a přijít na zajímavé doplňující otázky.

3.     Pokládání otevřených otázek

Otevřené otázky jsou skvělé v průběhu obchodního jednání, ale i během povídání si. Jestliže posloucháte, nějaké vám rozhodně ze situace vyplynou… Snažte se své otázky formulovat tak, aby odpovědí nebylo pouhé ne nebo ano.

Na druhou stranu přemíra otázek také není na místě. Vypadali byste nechápavě anebo se druhá osoba bude cítit jako při výslechu.

4.     Nepřehánění osobních zpovědí

Sice je při sebeprezentaci důležité o sobě něco říct, ale tak, aby to bylo krátké, věcné a výstižné. Raději se zaměřte na to, co vás zajímá a jaké informace chcete získat. Není nic otravnějšího než 30minutová sebeprezentace, která nikoho nezajímá a nesouvisí s tématem.

5.     Řeč těla

Každý máme zlozvyky, které děláme, když jsme nervózní. Ženy si často rády hrají s vlasy, dávají si je za ucho apod. Muži se zase tahají za vousy na bradě.

Naučte se vnímat, co děláte a zda to neruší průběh konverzace. Zaujměte narovnaný, přístupný a přiměřeně sebevědomý postoj na rozdíl od toho, abyste se opírali shrbení o stůl.

A hlavně, zapomeňte na mobil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak během chvilky zklidnit svou mysl?

Jak během chvilky zklidnit svou mysl? Může to být náročný den, starosti o děti, vyhazov z práce, zkouškové období nebo cokoliv jiného. Každý občas máme den, kdy nejsme schopni naladit se na vlnu pohody a přestat myslet na vše, co nás trápí. Pokud byste se rádi hodili do pohody, ale zrovna […]

Subscribe US Now