Média nás rády informují o všech teroristických útocích, přírodních katastrofách, politických tahanicích a jiných pochmurných vyhlídkách. Jenže život ani svět kolem nás není jen v barvách černé, je tu i řada dobra, co se rozhodně děje, ať už v oblasti práva, výzkumu, ekologie aj.
Pro nevěřící z vás tu máme hned 20 důkazů:
- V roce 2018 se stalo, že poprvé za posledních 10 tisíc let nežije většina obyvatel pod hranicí chudoby. Je to obrovská a přitom velmi opomíjená změna.
- Dle studie UBS zažívá lidstvo éru nejnižší globální nezaměstnanosti za posledních 40 let. Současná úroveň nezaměstnanosti na světe je 5,2 procenta. My Češi jsme jinak na 18. místě a na úžasném 2. místě v Evropě!
- Zpráva OSN říká, že ozonová vrstva nad Arktidou by se měla zcela obnovit do přibližně 10 let a nad zbytkem světa potom do roku 2060.
- Více než 200 globálních gigantů se zavázalo, že do roku 2025 budou veškeré obaly jejich výrobků recyklovatelné či kompostovatelné. Mezi největšími z nich byli např. Coca-cola, H&M či Nestlé.
- Zájem o slonovinu klesl skokově na polovinu a nadále rychle klesá po té, co Čína zakázala obchod s touto komoditou. Dle průzkumů tuto myšlenku podporuje až 90 % obyvatel.
- Ve zprávě Forbes bylo uvedeno, že na 70 % populace snižuje svou spotřebu masa nebo ho rovnou vyloučili z jídelníčku. Vegetariánství se tak stalo běžnou záležitostí stravování, nikoliv jen nějakou výjimkou.
- I když má Evropa nejvyšší úroveň konzumace alkoholu z celého světa, dle dat Světové zdravotnické organizace poklesl počet teenagerů, kteří by jej pravidelně požívali.
- Demokracii se daří, neboť 6 z 10 zemí má demokratický režim. Toto je rekord od druhé světové války.
- Tunisko jako první ze zemí arabského světa popřelo stará pravidla islámské šaríi schválením zákona, který zaručuje rovnost ženám při dědickém řízení.
- Káva ve 100% recyklovatelném obalu z kuchyňského odpadu – to je vynález české studentky. Zvítězila s ním i v mezinárodní soutěži a nahradila tak doposud používané hliníkové kapsle.
- Za uplynulý rok se snížily náklady na solární elektřinu o 14 % a na větrnou o 6 %. Kromě toho je nyní v mnoha částech světa levnější budovat alternativní zdroje elektřiny než spalovací elektrárny.
- Nehledě na to, že si rádi stěžujeme na sucho, je v Evropě nejvlhčeji za posledních 90 let – uvedeno ve studii ČZÚ vydané v časopise Nature.
- Tažení velkých společností proti plastům pokračuje. Adidas rozhodl do roku 2024 přejít na používání recyklovaných plastů a vytváří kolekce bot z plastů vylovených z oceánů. Společnost Starbucks a McDonald´s se zbavují plastových brček.
- Řada společností a módních značek se zavázala přestat prodávat oblečení z mohéru poté, co společnost PETA zveřejnila, jak hrozně je se zvířaty v chovu nakládáno.
- Globání online prodejce Asos se rovnou zřekl vyrábění z kašmíru, peří i hedvábí s vyjádřením: „Proč by měla zvířata trpět kvůli lidské touze po módním oblečení?“
- Švýcarsko v rámci opatření na ochranu zvířat zakázalo vaření humrů za živa ve vroucí vodě. Je to běžným zvykem, při kterém ale tato zvířata zcela zbytečně trpí.
- Do Česka se nám zpátky vracejí některá ohrožená zvířata. Žije u nás na 80 rysů a okolo třech desítek vlků. Kromě toho se v horách tu a tam objeví i medvěd.
- Zatímco předtím to nebyla ani polovina, loni v Německu našlo práci přes 300 tisíc uprchlíků. To by mohlo nabízet odpověď k tolik diskutované otázce, zda jsou uprchlíci pro Evropu přítěží.
- Na Expu v roce 2020 v Dubaji budou čeští vědci představovat systém, který dokáže proměnit poušť v oázu. SAWER, tedy solar air water energy resource, dokáže získat vodu i z pouštního vzduchu a proměnit tak pouště v úrodnou půdu.
- Jsme šťastná země! Česko se dostalo na 7 příčku ve španělském indexu štěstí. No a co je sedmička? Přece šťastná číslice!