Sebereflexe – přinese klid v duši vám i vašim spolupracovníkům

Uvědomění si sebe sama, znát své činy i jejich následky, vědět, kdo jsou ostatní, jak vypadá jejich boj a nejednat s nimi ani s menším ani s větším citem než k vlastní osobě. To jsou jen základní pohledy sebereflexe, která je zejména z etického pohledu nesmírně náročnou disciplínou. Žádá si celoživotní práci a neustálý rozvoj, avšak její svědomité uchopení vám může přinést duševní pohodu a pozitivní energií, kterou budeme vyzařovat i do svého okolí.

Pozor na ty, kdo vše svádí na ostatní

V našem životním vývoji se už jako děti dostáváme do etických dilemat, která však ještě nedokážeme komplexně uchopit. Stává se tak, že rozbitou hračku svádíme na někoho jiného, k tahání za vlasy nás „někdo navedl“ apod. Jde o drobnosti, kterými ostatním obvykle až tolik neublížíme, ale je významnou chybou, pokud si tyto neduhy přenášíme do dospělosti.

Nejčastěji k tomu dochází v práci. „Oni mi neřekli, že je na té zásilce něco spatně. Není to má vina!“ je rozhodně jednodušší varianta, než si přiznat: „Tušil jsem, že by něco mohlo být v nepořádku, ale byl jsem líný a nechal to být bez kontroly.“ Pokud někdo chronicky postrádá dostatek sebereflexe, narušujete tím důvěru i vztahy ostatních.

Charles Dickens kdysi pronesl, že: „Kdo z hrdosti nepřizná vlastní chyby, nemá žádnou hrdost.

Umění přiznat si vlastní chyby

Když si projdete nějakým rozhodnutím, nesete za své činy zodpovědnost. To platí nejen o sobě samém, ale i o okolí, tedy co tím způsobíme druhým. Pokud jste schopni si sami před sebou přiznat své chyby, můžete i za ně přijímat odpovědnost. Takto se vám otvírá brána k morálnímu kompasu, který vás může dovést k blaženému klidu v duši. Je skvělý pocit podívat se na sebe do zrcadla a moct si upřímně i pravdivě říct: „Jsem dobrý člověk a jsem na sebe hrdý!“

Věčné hledání cizích chyb je jednou z největších chyb vlastních.“ Elbert Hubbard

Zdravá sebekritika

Součástí zdravého sebevědomí je umět si připustit vlastní chyby, které rozhodně občas děláme všichni. Naproti tomu ego své prohřešky rádo přehlíží. Bez vědomí vlastní chyby se nejsme schopni zlepšovat a posouvat kupředu, a i proto potřebujeme zdravou sebekritiku.

Nebojte se proto v některých situacích dát přednost intuici a citu namísto vědomí a pohodlnosti.

Lee Iacocca tvrdí, že: „Každý někdy udělá chybu, ale je důležité si ji přiznat, ne z ní vinit okolí.

Jsem ten, kdo ovlivňuje situaci, nebo ne?

Jde o to, že na spoustě věcí se podílíme společně s ostatními. Rozhodně není cílem, sypat si popel na hlavu i v případech, kdy to není vaše vina.

Jak to rozlišit? Zeptejte se sami sebe, zda by se změnil výsledek, pokud byste se zachovali jinak. Pokud ano, pak je to ve vaší moci. Pokud ne, pak by se věci nehledě na vás udály tak, jak se stalo.

Pro klid svého svědomí se také ptejte, zda jste udělali maximum, zda jste se zachovali správně, zda jste na sebe pyšní a jednali jste srdcem.

Citát Charlese Spurgeona zní: „Pamatuj, že ten, kdo skutečně učinil pokání, není nikdy se svým pokáním spokojen.“

Není potřeba najít viníka

Jestliže vy sami jste nevinní, není vůbec nezbytné, abyste našli viníka někde okolo sebe. Nepřehazujte špínu jinam. Úkolem sebereflexe není soudit druhé, za to, jak jednají. To je jejich cesta a jejich život.

Když někdo vší silou hledá někoho, koho může označit jako viníka, tím jenom dokazuje, že on sám má špínu na svých rukou a nedokáže si s ní poradit.

Silné osobnosti zvládnou řešit problémy i komplikované situace (v rámci možností) otevřeně, upřímně, v klidu a přesto s citem vůči lidem okolo sebe i sobě samém.

Neznamená to mlčet při křivdě, abyste „neublížili“ ostatním, ale, namísto odsuzování, léčit. Hledejte řešení, nápravu situace v budoucnu, jestliže hrozí opakování situace, eliminujte potenciální rizika a navrhněte „léčbu“.

Na závěr pro vás máme poslední citát: „Čím víc člověk popírá svůj vlastní hřích, tím víc chyb nachází na druhých.“ Fulton Sheen.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nikdy v životě nepřijde ten moment,...

Nikdy v životě nepřijde ten moment, kdy přijde ta správná chvíle na správné rozhodnutí. Pokud čekáš na perfektní moment, perfektní načasování, tak to nikdy nepřijde. Podívejte se na smysluplné motivační video, které nás zaujalo a rádi bychom se s vámi o něj podělili.

Subscribe US Now